Dlaczego należy leczyć nadciśnienie tętnicze krwi?

Czym jest nadciśnienie tętnicze i co je powoduje? W świecie pełnym stresu, niezdrowego stylu życia i wielu innych czynników zewnętrznych wpływających na nasze zdrowie, warto sobie zadać to pytanie, zanim okaże się za późno. W tym artykule spróbujemy przybliżyć Wam to zagadnienie i odpowiemy na pytanie, na co zwracać uwagę w naszym codziennym funkcjonowaniu, aby żyć jak najdłużej w dobrym zdrowiu.

dlaczego-nalezy-leczyc-nadcisnienie-tetnicze

Czym jest nadciśnienie tętnicze i co je powoduje?

Nadciśnienie tętnicze, znane również jako wysokie ciśnienie krwi, to przewlekłe schorzenie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się ono utrzymującym się podwyższonym ciśnieniem krwi w tętnicach ≥140 i/lub ≥ 90 mm Hg, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. Zrozumienie, czym jest nadciśnienie tętnicze, jest kluczowe dla podjęcia odpowiednich działań w celu jego leczenia.

Skutki nadciśnienia

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do licznych komplikacji zdrowotnych. Skutki nadciśnienia obejmują uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do rozwoju miażdżycy, czyli zwężenia i stwardnienia tętnic. Zwiększa to ryzyko zawału serca oraz niedokrwienia różnych narządów.

Może obciążać serce, co może skutkować przerostem lewej komory serca. To poważne schorzenie, które prowadzi do zmniejszenia wydolności serca i może skutkować niewydolnością serca, która objawia się dusznością, obrzękami oraz ogólnym zmęczeniem, co znacząco obniża jakość życia pacjenta.

Innym poważnym skutkiem nadciśnienia jest zwiększone ryzyko udaru mózgu. Może on być wynikiem pęknięcia osłabionego naczynia krwionośnego w mózgu lub zablokowania przepływu krwi przez skrzeplinę.

Nadciśnienie może także powodować uszkodzenia nerek. Zwiększone ciśnienie krwi w naczyniach nerkowych prowadzi do ich uszkodzenia, co w dłuższym czasie może skutkować przewlekłą chorobą nerek i koniecznością dializowania.

Objawy wysokiego ciśnienia krwi

Objawy wysokiego ciśnienia krwi mogą być subtelne lub całkowicie niewidoczne, co czyni nadciśnienie „cichym zabójcą”. Oznacza to, że wiele osób może żyć z wysokim ciśnieniem krwi przez lata, nie będąc tego świadomymi, ponieważ nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jednakże niektóre osoby mogą doświadczać objawów, które mogą sygnalizować problem z ciśnieniem krwi.

Do najczęstszych objawów wysokiego ciśnienia krwi należą:

  • Bóle głowy: często silne, pulsujące, które mogą występować szczególnie rano;
  • Zawroty głowy: które mogą prowadzić do uczucia niestabilności;
  • Krwotoki z nosa: które mogą być trudne do zatamowania;
  • Problemy ze wzrokiem: rozmazany obraz, mroczki przed oczami lub inne problemy ze wzrokiem;
  • Kołatanie serca: uczucie szybkiego, nieregularnego bicia serca;
  • Zmęczenie: ogólne uczucie zmęczenia i wyczerpania, które nie ustępuje pomimo odpoczynku;
  • Duszność: może wystąpić zadyszka, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego.

Dlatego osoby w grupie ryzyka, takie jak osoby starsze, osoby z nadwagą, palacze oraz osoby z obciążeniem genetycznym, powinny szczególnie zwracać uwagę na regularne pomiary ciśnienia krwi i konsultacje z lekarzem w celu wczesnego wykrycia i leczenia ewentualnych nieprawidłowości.

Za wysokie ciśnienie – co zrobić?

Jeśli masz za wysokie ciśnienie, ważne jest, aby natychmiast podjąć kroki w celu jego obniżenia. Decyzja o wyborze leczenia jest uzależniona od wysokości wartości ciśnienia tętniczego oraz całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego, które ocenia kardiolog podczas konsultacji. W pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia, w tym zdrową dietę, normalizację masy ciała, regularną aktywność fizyczną, ograniczenie spożycia alkoholu, ograniczenie spożycia soli oraz rzucenie palenia. Oprócz ww. metod zmiany stylu życia kardiolog może zalecić leczenie farmakologiczne. Regularne wizyty u specjalisty, takiego jak kardiolog Kraków, są kluczowe dla monitorowania stanu zdrowia i ewentualnej konieczności modyfikacji leczenia.

Rola kardiologa w leczeniu nadciśnienia

Kardiolog odgrywa kluczową rolę w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Specjalista ten jest odpowiedzialny za diagnostykę tego schorzenia, dobór odpowiednich leków oraz monitorowanie postępów leczenia. Współpraca z kardiologiem pozwala na skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego i minimalizowanie ryzyka powikłań. Warto korzystać z usług doświadczonych specjalistów, takich jak kardiolog, którzy oferują kompleksową opiekę nad pacjentami z nadciśnieniem, ale nie tylko. W podstawowej diagnostyce nadciśnienia tętniczego ważną rolę odgrywają pomiary ciśnienia tętniczego krwi wykonane przez lekarza, pomiary domowe wykonane przez pacjenta, holter ciśnieniowy,, badania laboratoryjne z krwi i moczu, czy USG nerek i tętnic nerkowych. W celu oceny ewentualnych powikłań nadciśnienia tętniczego oraz oceny ryzyka sercowo-naczyniowego kardiolog może zalecić wykonanie badania echokardiogarficznego serca oraz USG tętnic szyjnych.

Podsumowanie

Nadciśnienie tętnicze jest poważnym schorzeniem, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Zrozumienie, czym jest nadciśnienie tętnicze, jego objawy oraz skutki, jest kluczowe dla podjęcia odpowiednich działań w celu jego leczenia. Współpraca z kardiologiem oraz zmiany w stylu życia mogą znacząco poprawić stan zdrowia i zapobiec poważnym powikłaniom nieleczonego nadciśnienia tętniczego.